Sprawdzanie podstawowych praw w obwodach elektrycznych przy wymuszeniu stałym

Wprowadzenie teoretyczne

Radosław Roszczyk and Krzysztof Siwek

Twierdzenie Thevenina

Dowolny, aktywny obwód liniowy można zastąpić od strony wybranych zacisków dowolnej gałęzi AB obwodem równoważnym, złożonym z szeregowego połączenia jednego idealnego źródła napięcia i impedancji zastępczej obwodu. Wartość źródła zastępczego oblicza się na podstawie analizy obwodu oryginalnego jako napięcie panujące na zaciskach AB po odłączeniu gałęzi AB. Impedancja zastępcza widziana z zacisków AB dotyczy obwodu po wyłączeniu gałęzi AB i po zwarciu wszystkich źródeł napięcia oraz rozwarciu źródeł prądu. Schemat transformacji obwodu zgodnie z twierdzeniem Thevenina zawarty został na rysunku 1.

Rysunek 1: Transformacja obwodu zgodnie z twierdzeniem Thevenina
Rysunek 1. Transformacja obwodu zgodnie z twierdzeniem Thevenina

Prąd I występujący w gałęzi AB obwodu oryginalnego jest równy prądowi I w tej samej gałęzi obwodu uproszczonego. Napięcie UAB występujące na rysunku 1 reprezentuje źródło zastępcze, natomiast impedancja ZAB jest impedancją zastępczą obwodu. Przy założeniu, że gałąź AB, w której obliczamy prąd reprezentowana jest przez impedancję Z, prąd tej gałęzi można obliczyć korzystając z prawa napięciowego Kirchhoffa:

[latex]U_{AB} -I( Z+Z_{AB}) =0[/latex]

z którego wynika wyrażenie na prąd gałęzi:

[latex]I=\frac{U_{AB}}{Z+Z_{AB}}[/latex]

Jeżeli w gałęzi występuje wymuszenie napięciowe Eg należy uwzględnić je w równaniu oczkowym

[latex]U_{AB} \pm  E_g -I( Z+Z_{AB}) =0[/latex]

z którego wynika wyrażenie na prąd gałęzi:

[latex]I=\frac{U_{AB}\pm  E_g}{Z+Z_{AB}}[/latex]

Twierdzenie Nortona

Dowolny aktywny obwód liniowy można od strony wybranych zaciskówAB zastąpić obwodem równoważnym, złożonym z równoległego połączenia idealnego źródła prądu i impedancji zastępczej obwodu. Wartość źródła zastępczego oblicza się w obwodzie oryginalnym jako prąd zwarciowy gałęzi AB. Impedancja zastępcza widziana z zacisków AB dotyczy obwodu po wyłączeniu gałęzi AB i po zwarciu wszystkich źródeł napięcia oraz rozwarciu źródeł prądu i jest identyczna z impedancją zastępczą w twierdzeniu Thevenina.

Rysunek 2: Schemat transformacji obwodu według twierdzenia Nortona
Rysunek 2. Schemat transformacji obwodu według twierdzenia Nortona

Prąd I oraz napięcie U występujące w gałęzi AB obwodu oryginalnego są równe odpowiednio prądowi I oraz napięciu U w tej samej gałęzi obwodu uproszczonego. Źródło prądowe IZ występujące na rysunku reprezentuje źródło zastępcze, natomiast impedancja ZAB jest impedancją zastępczą obwodu. Przy założeniu, że gałąź AB reprezentowana jest przez impedancję Z, napięcie tej gałęzi oblicza się z prawa prądowego Kirchhoffa:

[latex]I_{Z} -U\begin{pmatrix} \frac{1}{Z} +\frac{1}{Z_{AB}} \end{pmatrix} =0[/latex]

które pozwala wyrazić poszukiwane napięcie gałęzi w postaci:

[latex]U=\frac{I_{Z}}{\frac{1}{Z} +\frac{1}{Z_{AB}}}[/latex]

Znajomość napięcia pozwala wyznaczyć na podstawie prawa Ohma prąd gałęzi korzystając z zależności:

[latex]I=\frac{U}{Z}[/latex]

License

Teoria obwodów Copyright © by Radosław Roszczyk and Krzysztof Siwek. All Rights Reserved.

Share This Book